İzmir’de 5 aylık hamile Sezen’i öldüren sanığın cezası onandı

DHA

26 Mart 2021 yılında saat 23.00 sıralarında Konak ilçesi Güney Mahallesi 1158 Sokak’ta Anıl Yolum, dini nikahla birlikte yaşadığı 5 aylık hamile Sezen Ünlü’yü defalarca bıçakladı.

Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılan Ünlü ve karnındaki bebeği, yaşamını yitirdi.

Gözaltına alınan Anıl Yolum, polisteki ilk ifadesinde, “2 aydır sorunlarımız vardı. Konuşmak için gittim. Sosyal medya hesabında, başka kişilerden gelen mesajları gördüm ve sinirlendim. Bu nedenle aramızda tartışma çıktı. Sonra bıçakladım ve olay yerinden kaçtım.” dedi.

Müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Tutuklanan Anıl Yolum hakkında ‘gebe olduğu bilinen kadını öldürme’ ve ‘çocuğu kasten öldürmek’ suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2022 yılının Haziran ayında görülen duruşmada, Yolum, ‘gebe olduğu bilinen kadını kasten öldürme’ suçundan indirimsiz olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

“13 darbenin 8’inin hayati tehlike oluşturacak nitelikte”

Tutuklu sanık Yolum’a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı da açıklandı. Kararda; Yolum’un, Sezen’in arkadaşı olan Yılmaz ile kendilerini buluşturmalarını istediği ve ardından da Sezen ile metruk yapıda buluştuklarının altı çizildi. Yolum’un, kar maskesiyle gelip, daha sonra çıkardığı, Sezen ile konuştuktan sonra 13 kez bıçakladığı belirtildi.

Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda; söz konusu 13 darbenin 8’inin hayati tehlike oluşturacak nitelikte olduğu yer aldı. Sanığın ifadelerinde; Sezen’in kendisini aldattığını söylediği, ilerleyen duruşmalarda “tahrik indiriminden” yararlanmak adına Sezen’in, Yolum’la olan konuşmalarında saldırgan ve küfürbaz bir tavır sergilediğini ortaya koyma gayretinde olduğu gerekçeli kararda belirtildi.

Tahrik indirimi hakkaniyetli bulunmadı

Yolum’un, beraber yaşadıkları dönemde Sezen’e şiddet uyguladığı, bu şiddetin çekilmez bir hal alması nedeniyle kadının babasının evine sığındığı belirtildi. Buna rağmen Yolum’un, kendisiyle tekrar birlikte olmayı kabul etmeyen Sezen’in peşini bırakmadığı, bu durumu kendisine yediremeyen sanığın, öldürme iradesiyle hareket ettiği ve Sezen’i 13 kez bıçakladığı kaydedildi. Tanık beyanlarında Sezen Ünlü’nün, Yolum’a hakaret etmediği de belirtilerek, sanığın iddiaları nedeniyle Sezen’in Instagram hesabı da incelendi.

İncelemede; Esat isimli kişiyle medeni ve normal bir arkadaşlık ilişkilerinin bulunduğu ve hiçbir şekilde tahrik nedeninin uygulanmasını gerektirecek bir durumun olmadığı gerekçeli kararda belirtildi. Kararda; Yolum’un, yargılama süresince olumlu davranışlar sergilediği ancak bir insanın yaşam hakkını sonlandıran eyleminden dolayı takdiri indirim yapılmasının hakkaniyetli görülmediği belirtildi.

Yargıtay onadı

Sanık Yolum’un avukatları, kararı istinaf mahkemesine taşıdı. Bölge İdare Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını onadı. Karar bu defa Yargıtay’a gitti. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Yolum’a ‘nitelikli kasten öldürme’ verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

Açıklamada, “İlk derece mahkemesince kabul edilen olay ve olgularda, bölge adliye mahkemesi tarafından bir isabetsizlik görülmediği, katılan kurum lehine vekalet ücretine hükmedilerek istinaf başvurularının düzeltilerek esastan reddedildiği anlaşılmıştır.” denildi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir